Tilmeld dig 2-dages seminar om fugt
Kurset er er for dig som projekterer, det vil sige bygningskonstruktør, arkitekt eller ingeniør. Det handler om et tema, som er yderst aktuelt, nemlig fugt
Kurset er er for dig som projekterer, det vil sige bygningskonstruktør, arkitekt eller ingeniør. Det handler om et tema, som er yderst aktuelt, nemlig fugt. Vi har samlet nogle af Danmarks førende eksperter, som giver dig den bedste viden.
Kurset handler om fugt i hele bygningens klimaskærm. Vi kommer ind på de korrekte konstruktionsopbygninger, og praktiske erfaringer og eksempler.
På kurset fortæller eksperterne også om de forskellige relevante og anvendte bygningsmaterialer i relation til klimaskærmen..
PROGRAM DAG 1:
09.00-09.30 Kaffe og brød samt registrering
09.30-09.45 Velkomst og intro til projekteringsværktøjer v/Dorthe L. Hartung
09.45 -10.45 Fugt i teori og praksis med udgangspunkt i klimaskærmen v/Tommy Bunch-Nielsen
10.45-11.00 Pause
11.00-11.30 Lufttæthed i teori og praksis v/Erik Brandt
11.30-12.15 Fundamenter, terrændæk (radon og fugtspærre) v/Tommy Bunch-Nielsen
12.15-13.00 Frokost
13.00-13.45 Facade – vinduer. Konstruktionsprincipper v/Tommy Bunch-Nielsen
14.30-14.45 Kaffe og kage
14.45-16.00 Lavhældningstage. Konstruktionsprincipper v/Jens-Jørn Hunderup
16.00-16.45 Den byggesagkyndiges erfaringer med typiske fejl og mangler – DEL 1 v/Tommy Bunch-Nielsen, Erik Brandt og Jens-Jørn Hunderup
18.00-21.00 Fælles middag i restauranten for dem, der har bestilt overnatning
PROGRAM DAG 2:
08.30-09.00 Kaffe og brød
09.00-09.30 Bæredygtighed v/Dorthe L. Hartung
09.30-10.30 Tagterrasser v/Tommy Bunch-Nielsen
10.30-10.45 Pause
10.45-11.30 Grønne tage v/Jonas Kolbe
11.30-12.00 Installationer på tage v/Jens-Jørn Hunderup
12.00-12.45 Frokost
12.45-13.30 Skimmel v/Jonas Kolbe
13.30-13.45 Kaffe og kage
13.45-14.45 Den byggesagkyndiges erfaringer med typiske fejl og mangler – DEL 2 v/Tommy Bunch-Nielsen, Jonas Kolbe og Jens-Jørn Hunderup
14.45-15.00 Afrunding på seminaret v/Dorthe L. Hartung
HVAD SKRIVER DELTAGERNE PÅ LINKEDIN?:
”Seminaret kan varmt anbefales til alle, der arbejder med projektering af klimaskærme – ny viden og indsigter var i fokus, og man tog masser af nyttige erfaringer med hjem!”
Mikkel Rueskov, Arkitektfirmaet Nord
”Spændende kursus afholdt af Phønix Tag Materialer med oplæg fra byggeriets førende eksperter indenfor best practice omkring tag, facader, bæredygtighed m.m. og hvor man ofte registrerer fejl i byggeriet.
Hyggeligt endvidere at møde flere gamle kollegaer og få en god snak 😊”
Laurits Bruun, FRIIS & MOLTKE Architects
"Fint kursus"
Ole Jeppesen, byggesagkyndig
”Jeg har de sidste par dage deltaget i et seminar om fugt og fugthåndtering i byggeriet sammen med min kollega Anders Wærn Jensen – et vigtigt område for os som totalentreprenører. Programmet omfattede blandt andet emner som fugt og lufttæthed i klimaskærmen, konstruktion af facader og tage samt bæredygtige løsninger som grønne tage og skimmelproblematikker. Det var lærerigt at få genopfrisket viden og indblik i typiske fejl og mangler fra erfarne byggesagkyndige.”
Cuno Mouritsen, Færch & Co A/S
”De ville miste deres job, hvis alle bare bygger, som de anbefaler, siger landets førende eksperter, for så ville der ikke være nogen byggeskader for dem at tage sig af.
Men der er i den grad byggeskader.
Over to dage har eksperterne delt rundhåndet ud af historier om byggeri, hvor det er gået grueligt galt, og vist eksempler på, hvordan man gør tingene rigtigt — tilsat en god portion hø-hø-jokes.
THKR deltog på fugtseminaret. Vi blev bekræftet i vores viden, fik ny med hjem, og vi fik sludret og netværket med andre aktører fra branchen.
Eksperterne var bl.a. Tommy Bunch-Nielsen, Erik Brandt og Jonas Kolbe, og temaet var fugt og tagpap, arrangeret af Phønix Tag Materialer A/S. Det blev afholdt i naturskønne omgivelser på Comwell Hotels Kellers Park og var super godt tilrettelagt af Bjarne Fyhn Jansen og Dorthe L. Hartung så det kan varmt anbefales 😊”
THKR / TherkelsenKristiansen Bygningskonstruktører
Fakta
RENT PRAKTISK
HVORNÅR?:
29.-30. oktober 2025
HVOR?:
Comwell Kellers Park & Spa, H. O. Wildenskovsvej 28, Brejning, 7080 Børkop
PRIS:
2-dages seminar med frokost:
Pris pr. deltager
kr. 1.595 kr. ekskl. moms.
2-dages seminar med frokost, inklusive overnatning og middag:
Pris pr. deltager
Kr. 2.495 kr. ekskl. moms.
OBS: Begrænsede antal pladser.
SPØRGSMÅL TIL ARRANGEMENTET:
Dorthe L. Hartung
Projekt- og bæredygtighedschef,
dor@ptm.dk
Mobil 40 64 52 41
OPLÆGSHOLDERE:
Erik Brandt
Civilingeniør, seniorforsker MSK på BUILD, AAU (tidligere SBi). 49 års arbejde med byggetekniske og bygningsfysiske forhold. Voldgiftsdommer og skønsmand. Forfatter eller medforfatter til bl.a. SBi-anvisninger om Fugt i bygninger, Tage, Vådrum og Skimmelsvampe i bygninger – undersøgelse og vurdering. Også medforfatter til TRÆ 54, Undertage.
Tommy Bunch-Nielsen
Direktør, indehaver, civilingeniør, Bunch Bygningsfysik. Specialist indenfor bygningsfysik og klimaskærm. Adjungeret professor på BUILD, AAU (tidligere SBi)/ Aalborg Universitet. Forfatter og medforfatter på en række af branchens bøger, anvisninger og vejledninger.
Jonas Kolbe
Partner og projektleder hos Bunch Bygningsfysik. Bygningskonstruktør og Master i Bygningsfysik, hvor han har skrevet specialeafhandling om fugtforhold i grønne tage.
Jens-Jørn Hunderup
Ingeniør, Anvendelsesteknisk chef hos Phønix Tag Materialer. 35 års erfaring i at rådgive branchen vedr. projektering og anvendelsesteknik.
Dorthe L. Hartung
Projekt- og bæredygtighedschef hos Phønix Tag Materialer. Bygningskonstruktør BTH. Certificeret rådgiver i bæredygtigt byggeri, DGNB-konsulent og konsulent i Svanemærket byggeri. Har rådgivet i bæredygtigt byggeri i mere end 10 år.